Świadczenie 'Dobry start' to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny bez względu na dochód rodziny.
Podstawa prawna
Świadczenie przysługuje:
Osoba ucząca się to pełnoletni uczeń, który: nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją, ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.
Podstawą przyznania świadczenia jest wniosek złożony przez jednego z rodziców. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców — świadczenie dostaje ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem.
Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców — każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę pieniędzy na dziecko, czyli po 150 zł.
Świadczenie dobry start przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej — w tym przypadku wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR).
Programem jest objęty każdy uczeń (dziecko lub osoba ucząca się), który:
nie ukończył 20 lat lub 24 lat — jeśli ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczy się w szkole.
Program obejmuje również uczniów, którzy osiągają ten wiek przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.
Świadczenie dobry start nie przysługuje na:
Kiedy złożyć wniosek
Jeśli składasz wniosek online wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub na stronie banku.
Procedura przyznania świadczenia dobry start nie wymaga wydawania i doręczania decyzji administracyjnej, z wyjątkiem: odmowy przyznania świadczenia oraz ustalenia nienależnie pobranego świadczenia. Informacja o przyznaniu świadczenia zostanie wysłana na adres e-mail podany we wniosku. Wnioskodawca ma możliwość osobistego odbioru informacji w razie braku adresu e-mail. Nieodebranie informacji nie wstrzymuje wypłaty świadczenia.